Czym zajmuje się adwokat?

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat to bardzo ceniony i szanowany zawód. Nie ma się co dziwić, aby nim zostać potrzeba wiele lat ciężkiej pracy na Uczelni. Prawo nie jest łatwym tematem, wymaga doskonałego umysłu, gdyż nierzadko zagadnienia związane z Prawem przyprawiają normalnego człowieka o ból głowy.

Jak zostać adwokatem?

Aby zostać adwokatem trzeba skończyć wyższe studia prawnicze, oraz odbyć aplikację adwokacką lub praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ niekiedy ogrom spraw, ich zawiłości są trudne do wygrania nawet dla doświadczonych adwokatów. Studia adwokackie jak i sama praca adwokata rodzinnego wiążą się z silnymi emocjami, dlatego adwokat rodzinny powinien cechować się opanowaniem i zachowaniem stalowych nerwów w sytuacjach kryzysowych. Nie jest to z pewnością zawód dla osób słabych psychicznie.

Najważniejszy cechy adwokata

Zawód adwokat

Oprócz zachowania zimnej krwi, w tym zawodzie niezbędna jest empatia oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Tak ciężka praca zostaje po wielu latach nagrodzona, ponieważ adwokaci to jedna z kilku grup najlepiej zarabiających zawodów w Polsce oraz na świecie. To właśnie dzięki adwokatom możemy dociekać sowich praw przed sądem, jeżeli droga ugodowa nic nie da. Niestety żyjemy w społeczeństwie, gdzie coraz częściej różnego typu zwady rozwiązywane są podczas postępowania sądowego. Bez nich byłoby mam bardzo ciężko dochodzić swoich praw i racji przed sądem. Często adwokat spełnia rolę mediatora, pomiędzy dwoma zwaśnionymi stronami.

Czasami wystarczy tylko pismo od adwokata, aby strony znalazły wspólne porozumienie, jednak coraz częściej sprawy takie mają swój finał w sądzie. Ostatnimi czasy można zaobserwować „modę” na pozwy płynącą z Ameryki, gdzie wytacza się sprawy sądowe wszystkim, za wszystko.  Jeżeli jednak postępujemy zgodnie z prawem, to nie musimy się obawiać żadnych konsekwencji prawnych, ani materialnych. Jako najtrudniejszą kategorię prawa uznaję się prawo rodzinne, ponieważ adwokat musi myśleć nie tylko o swoim kliencie, ale często również o małoletnich dzieciach. Niestety adwokaci rodzinni są najbardziej „rozchwytywani”.

Adwokat a rozwód

Liczna rozwodów w ostatnich latach drastycznie wzrasta. Z tej przyczyny rośne również odsetek spraw o alimenty, gdzie również potrzebni są adwokaci rodzinni. Sprawa rozwodowa ciągnie często nie tylko sprawy alimentacyjne, ale również rozprawy o podział majątku czy też w bardziej ekstremalnych przypadkach rozprawy dotyczące ograniczenia bądź pozbawienia praw do opieki. Tak wyjątkowa powaga rozpraw sprawia, że bardzo ciężko o zdobycie specjalizacji z prawa rodzinnego. Wśród młodych ludzi coraz częściej występują niechciane ciąże, które zazwyczaj kończą się na salach sądowych w sprawach o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa, sprawy alimentacje lun sprawy dotyczące ograniczenia bądź pozbawienia praw do władzy rodzicielskiej.

Po tych wszystkich poznanych aspektach pracy adwokata rodzinnego można powiedzieć, że adwokatem może zostać tylko garstka osób, ponieważ nie każdy ma naturalne predyspozycje do tego zawodu. Z racji na wykonywaną pracę, która polega na obronie zwykłego człowieka dotkniętymi problemami, należy się temu zawodowi ogromny szacunek.