Dlaczego warto ubezpieczać mieszkania?

Dlaczego warto ubezpieczać mieszkania?

Jeżeli podczas nieobecności wydarzy się wypadek (np. pożar) lub kradzież to ubezpieczenie pokryje całość lub przynajmniej część strat. Polisa pokryje także szkody, które poniosą sąsiedzi. Nieraz dużym problemem jest zalanie sąsiada. Posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest wówczas świetnym rozwiązaniem. Wiele ubezpieczycieli proponuje także dodatkową pomoc Home Assistance, czyli usługi fachowców w ramach usuwania szkód. W roku 2012 w Polsce doszło do 127 tys. włamań z kradzieżą. Powodzie, huragany i pożary także nie należą już do rzadkości. Warto zauważyć możliwe niebezpieczeństwa i wcześniej ubezpieczyć się na wypadek utraty majątku.

Aby nie zginąć w gąszczu ofert, trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat ubezpieczeń mieszkań. Wyróżnić można 3 podstawowe opcje ubezpieczeniowe:

Ubezpieczenie od kradzieży oraz wypadków losowych

Najczęściej wybieraną polisą jest ubezpieczenie ruchomości i nieruchomości od kradzieży oraz wypadków losowych. Umowa ubezpieczeniowa obejmuje wówczas mieszkanie oraz wyszczególnione sprzęty domowe. W przypadku utraty mienia z powodu warunków atmosferycznych ubezpieczenie pozwala na odtworzenie dobytku. Jeśli mieszkanie zostanie okradzione to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej, pomniejszonej o stopień zużycia sprzętu.

Odpowiedzialność cywilnej w życiu prywatnym

Bardziej rozbudowaną formą ubezpieczenia mieszkania jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ta opcja ubezpieczeniowa, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo majątkowi właściciela ubezpieczenia, ale także jego sąsiadom. OC obejmuje bowiem szkody, takie jak zalania, które osoba posiadająca ubezpieczenie wyrządzi nieumyślnie swojemu sąsiadowi. Najbardziej rozbudowanym ubezpieczeniem mieszkania jest opcja Home Assistance, obejmująca bezpłatną pomoc fachowców, np. ślusarza czy hydraulika podczas usuwania szkód.

Wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem mieszkania należy ustalić przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem. Warto wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze należy wyznaczyć zakres ubezpieczenia. Wszelkie ruchomości powinny być wyszczególnione w umowie.

 Ubezpieczenie mieszkaniowe „All Risk”

Jeżeli powyższa opcja jest zbyt uciążliwa można zdecydować się na tzw. ubezpieczenie All Risk. Oferta All Risk pozwala na objęcie ubezpieczeniem wszystkiego, co nie jest zawarte w wykazie wykluczeń. Przy ustalaniu kwoty ubezpieczenia oraz ilości ubezpieczonych sprzętów warto zachować zdrowy rozsądek. Aby nie obciążać niepotrzebnie swojego budżetu należy oszacować rzeczywiste ryzyko i ubezpieczyć tylko te przedmioty, którym grozi kradzież czy zniszczenie i których wartość jest warta ubezpieczenia. Niezwykle ważna jest także kwestia limitu odpowiedzialności. Jest to ustalenie maksymalnej wielkości wypłacanego odszkodowania. Zazwyczaj jest to 60- 80% wartości ubezpieczenia ruchomości. Jeśli limity są niższe to warto poszukać innej oferty ubezpieczeniowej.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Na rynku ubezpieczeń znaleźć można wiele ofert. Zestawienie propozycji kilku największych ubezpieczycieli, pozwoli na dokonanie właściwego wyboru. Allianz proponuje swoim klientom 3 rodzaje ubezpieczeń mieszkań – Wspólny Parasol, Bezpieczny dom  i Bezpieczny dom plus. Różnią się one zakresem ochrony. Podstawowa opcja obejmuje ubezpieczenie przed zalaniem, kradzieżą z włamaniem, zabezpieczenie ruchomości oraz OC w życiu prywatnym.

Im kosztowniejsza polisa tym więcej opcji dodatkowych.
Warta przygotowała ofertę All Risk oraz kilka tańszych polis ubezpieczeniowych – Wart Dom Komfort + i Warta Dom +. Opcja rozbudowana WDK+ obejmuje nawet koszt poszukiwania przyczyn awarii oraz opiekę nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi.
PZU Dom to oferta znanego ubezpieczyciela PZU. Obejmuje ona podstawowy zakres ochrony przed kradzieżą, zalaniem, zniszczeniem w wyniku wypadków losowych.

Ubezpieczenia mieszkania są podstawowym sposobem zadbania o swój dobytek. Ubezpieczenie mieszkania, aby nie stracić całego majątku w kilka minut warto zawczasu pomyśleć o podpisaniu umowy ubezpieczeniowej i zainwestować w swoją przyszłość. Oszczędzanie energii.

Artykuł powstał przy współpracy z  deweloperem Opty Dom oferującym w sprzedaży tanie mieszkania w okolicach Wrocławia w inwestycji Aleja Lawendowa.