Jakie odszkodowanie przysługuje nam w przypadku zalania mieszkania?

Jakie odszkodowanie przysługuje nam w przypadku zalania mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z istotnych kroków, dzięki którym mamy znacznie większe szanse na zmniejszenie strat m.in. z racji zalania. Nie zawsze wiemy o tym, że ubezpieczenie może obejmować również piwnicę. W poniższym artykule odpowiemy na następujące pytania:

 • Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie?
 • Jaki jest średni koszt miesięczny?
 • Ile może wynosić odszkodowanie?
 • Jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać odszkodowanie?

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie i piwnicę?

Piwnica, poza pewnymi wyjątkami, traktowana jest jako integralna część nieruchomości, zatem ubezpieczenie domu lub mieszkania automatycznie oznacza ubezpieczenie piwnicy, warto jednak o to dopytać na wszelki wypadek. Objęcie ochroną piwnicy nie generuje dodatkowych kosztów i co ważne – nie istnieje polisa, które obejmie ochroną wyłącznie piwnicę.

Wykupienie ubezpieczenia pozwala zmniejszyć straty finansowe, jakie możemy ponieść w wyniku sytuacji takich, jak zalanie, powódź, włamanie i wiele innych. Zakres ochrony jest w dużej mierze uzależniony od ustaleń opracowanych z ubezpieczycielem i od dostępnych pakietów.

Ochrona ubezpieczeniowa pozwala zabezpieczyć mury i elementy ruchome z uwzględnieniem znajdujących się w pomieszczeniach przedmiotów wartościowych. Poruszamy tutaj głównie kwestię zalania, w wyniku której może również dojść do uszkodzenia m.in. roweru, lecz przy okazji warto zaznaczyć, że szkoda powstała w wyniku zalania, a awaria wywołana powodzią to dla ubezpieczyciela dwie różne kwestie, dlatego też warto przemyśleć, na jakie sytuacje nasze nieruchomości są narażone najbardziej.

Sprzątanie po zalaniu piwnic

Ile może kosztować polisa ubezpieczeniowa?

Nie ma jednej, odgórnie ustalonej ceny, dlatego że zależy ona od wielu czynników. Obejmują one:

 • wartość mieszkania,
 • ryzyko podstawowe – obejmuje ubezpieczenie murów i elementów zamontowanych na stałe,
 • ryzyko dodatkowe – obejmuje m.in. kradzieże, powodzie, uszkodzenia sprzętu,
 • ochrona dla lokatorów – np. OC prywatne, NNW, assistance i wiele innych,
 • zniżki za wmontowane systemy antywłamaniowe,
 • położenie mieszkania – składka za mieszkanie na parterze lub dom na terenie szczególnie narażonym na zalanie będzie wyższa,
 • prowadzenie działalności gospodarczej w domu, wynajmowanie pokoi, pozostawianie domu pustego przez dłuższy czas.

Średnia wartość rocznego ubezpieczenia mieszkaniowego oscyluje w przedziale 400-600 zł, warto jednak pamiętać o tym, że dużo zależy od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Niemal identyczne oferty w dwóch różnych firmach mogą się znacznie różnić cenowo.

Ile może wynieść odszkodowanie za zalane mieszkanie lub piwnicę?

Maksymalna kwota odszkodowania określana jest na podstawie sumy ubezpieczenia, którą ustala się indywidualnie dla elementów takich, jak mury, elementy stałe i ruchome w budynku. Oznacza to, że jeżeli łączna wartość nieruchomości wynosi np. 40 000 tys. zł, to taka będzie maksymalna wypłata odszkodowania. Co nam da ubezpieczenie mieszkania na wyższą kwotę? Nic, dlatego, że ubezpieczyciel zawsze wypłaca kwotę odszkodowania adekwatną do poniesionych strat i wartości nieruchomości.

Jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wniosku o odszkodowanie?

W sytuacji, kiedy dojdzie do zalania mieszkania lub piwnicy, większość z nas często traci głowę i nie wie, jakie kroki ma podjąć, co przekłada się na wydłużenie egzekwowania roszczeń odszkodowawczych. Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, będzie żądać odpowiedniej dokumentacji. Aby była ona kompletna, należy ustalić kilka istotnych informacji:

 • data i godzina zdarzenia,
 • numer wykupionej polisy,
 • przyczyny powstania szkody,
 • oszacowaną wartość strat,
 • dane świadków zdarzenia,
 • dane poszkodowanych i/lub sprawców,
 • zakres działań podjętych przez wezwane na miejsce służby.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wysyła na miejsce zdarzenia wyznaczonego przez siebie rzeczoznawcę, którego zadaniem jest oszacowanie wielkości strat. Aby jednak nie narazić się na ich niedoszacowanie, warto przedstawić wszelkie paragony i faktury za zakupione urządzenia, które uległy zniszczeniu w wyniku zalania. Pomoże to w ubieganiu się o wyższą kwotę odszkodowania.

Sprzątanie po zalaniu piwnic

Sprzątanie po zalaniu piwnic – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Cennym dokumentem może okazać się zaświadczenie od firmy zajmującej się usuwaniem szkód po zalaniu. Uszkodzenia muszą zostać usunięte jak najszybciej, aby zapobiec ich wnikaniu w ściany i podłogi i aby uniknąć rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów, pleśni i drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto, sprzątanie po zalaniu piwnic powinno być uzupełnione o późniejsze osuszanie i dezynfekcję, aby pomieszczenie znów stało się w pełni bezpieczne. Pełne udokumentowanie zamówionych usług będzie bardzo mocnym punktem w walce o odszkodowanie.