Nowość w Ubezpieczeniach OC

Nowość w Ubezpieczeniach OC

Dzień Dobry! Nowe zmiany zadowolą nie tylko samych klientów ale także niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Jest dla nich bowiem nadzieja, że klient przy wyborze OC nie będzie kierował się tylko najniższą składką. Firmy liczą, iż na celu klientów pojawi się jakość i szybkość procesu likwidacji szkody. I mają rację!

Wprowadzona zmiana została zaproponowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Od teraz, gdy zostaniemy ofiarami zdarzenia drogowego, będziemy mogli likwidować szkodę w naszym zakładzie ubezpieczeń! To niesamowite! Dzięki temu sami możemy wybrać firmę, która obsłuży nas lepiej! Jak wiemy, proces likwidacji jest ściśle określony przepisami, jednak wiem z własnego doświadczenia, że niektóre firmy radzą sobie z tym lepiej.

Oczywiście odszkodowanie otrzymamy na zasadzie winy, oznacza to, że musimy wskazać sprawcę zdarzenia.

Co zyska Klient na nowych ubezpieczeniach OC?

  • likwidacja szkody w naszym zakładzie (klient nasz Pan, każda firma dba lepiej o własnego klienta)
  • możliwość wyboru firmy która zajmie się likwidacją szkody (poprzednio zależało to od sprawcy)
  • wpływamy na jakość obsługi przez Ubezpieczyciela (firmy różnią się jakością obsługi klienta)

Co czeka Towarzystwa Ubezpieczeniowe?

  • klienta kierującego się jakością i szybkością likwidacji szkód
  • niektóre Towarzystwa stracą klientów mimo niskiej ceny
  • wprowadzona zmiana wpłynie na tzw. “wojnę cen oc”, gdzie utworzyła się grupa ubezpieczalni, której celem jest przebicie oferty cenowej ubezpieczenia oc (bo nic innego nie było od nich wymagane)

Jak to będzie działać?

Jest to system ryczałtowych rozliczeń BLS. Polegający na wypłacaniu między Towarzystwami ustalonych kwot. Normalne rozliczenie przebiegłyby w oparciu o wartości rzeczywiste szkód. Wydaję się, że ktoś może na tym stracić… haha! Okażę się niebawem. Ponoć system działa w niektórych krajach europejskich m. in. w Belgii. Padły też zapewnienia co do jego stabilności. Jednak jeżeli ktoś będzie poszkodowany – nie odpuści.

Podsumowanie

Zmiany te wpłyną dwojako na rynek ubezpieczeniowy. Nowość w ubezpieczeniach jest wprowadzana z myślą o lepszym systemie ubezpieczeniowym w Polsce, jednak niektóre Ubezpieczalnie mogą stracić klientów. To tylko moja subiektywna opinia.

Decyzję podjęli członkowie PIU (Polska Izba Ubezpieczeń). Wyniki głosowania:

  • za 41 uczestników
  • przeciw 7 głosujących
  • 14 wstrzymało się

Czas zawsze pokazuję czy decyzja jest dobra. Osobiście uważam, że to krok w przód. Nienawidzę walki cenowej tanich ubezpieczalni, które na tych tanich ubezpieczeniach wychodzą na przysłowiowe “zero” – ujmując to metaforycznie lub nie.